Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13418105



*

nr 1341 8105


Spegel

Alm, Swedish modern, 40x63 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 augusti 2020
kl 18:40:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/8 11:43:55 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm spegel speglar swedish modern
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:07
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr